Nezařazené

Složka 64

Dánský film Složka 64 je filmovou adaptací stejnojmenného románu spisovatele Jussi Adlera-Olsena. Komisař Carl Morck a jeho pomocníci Assad a Rosa z oddělení Q opět řeší staré a nevyjasněné případy. Jedná se zatím o poslední filmové zpracování série Oddělení Q. Lze ovšem předpokládat, že není jediný. Spisovatel Jussi Adler-Olsen plánuje napsat dohromady deset příběhů, z toho napsal již sedm.
kostra u obrazů
Zatímco předchozí případ byl hodně existenciální, nyní se před námi odkrývají fakta. Nepříjemná nedávná a nelichotivá historie Dánské medicíny se odkrývá v příběhu o podivných lékařských experimentech a převýchově nemravných dívek, které byly před padesáti lety převychovávané na ostrově Sprogo. Jak toto může souviset s třemi mumifikovanými těly, která byla nalezena za falešnou stěnou kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá židle u prostřeného stolu?
vlny na moři
Na ostrově Sprogo působilo až do šedesátých let dvacátého století zařízení, kde byly internovány mladé dívky a ženy. Instituce byla něco mezi vězením a nemocnicí. Ženy, které zde žily, byly promiskuitní a nízkého intelektu. Dánská společnost ovšem chtěla udržet populaci čistou. Ženy zde nebyly jen převychovávány, ale docházelo zde také k jejich sterilizaci. Eugenika ve své době měla v některých zemích vyšší prestiž a reputaci, než jsme si ochotni si přiznat, a to dokonce ještě několik desetiletích po ukončení druhé světové války.
Jenomže jak se zdá, hrozba nedobrovolných sterilizací není hrozbou dávno minulou. Současnost se zde setkává s minulostí. Je zde odhalen příběh jedné chovanky, které pobyt na ostrově zničil život. Zároveň díky odhalené kauze se dostává do rukou spravedlnosti lékař, kterého doprovází pověst divotvůrce na poli plodnosti. Ukazuje se ovšem, že plodnost dopřává jen ženám vyvolené rasy a u „těch druhých“ dodnes cíleně eliminuje možnost rozmnožování.