Máte přehled o tom, v jakém stavu je vzduchotechnika ve vašem domě

Bydlíte v panelovém domě, kde je k dispozici ve společné stoupačce vzduchotechnika? Pokud ano, víte, v jakém stavu se nachází, a kdy byla naposledy revidována a podrobena čištění? Možná se vám bude zdát tato otázka poněkud přestřelená a zbytečná, a tak bychom si pro pořádek měli objasnit, o jaké nebezpečí se tu jedná, a co je ve hře.

vzduchotechnika na střeše domu

Konstrukce vzduchotechniky nepřináší prakticky žádná rizika pro obyvatele jakékoli stavby. Je-li materiál dostatečně pevný a správně sestavený, šroubové, nýtové, pájené či svařované spoje nemohou nikoho ohrozit. Problematické mohou být pouze ventilátory a podobná elektrická zařízení, která by měla být podrobena revizi certifikovaným elektrikářem.

panelový dům

Zaměřme se však tentokrát na útroby samotného potrubí. Dovnitř totiž proniká mastný prach, nejčastěji z kuchyňských odsavačů par anebo větracími šachtami z koupelen a z toalet. Mastnota spolu s prachem vytváří velmi nebezpečnou hořlavou směs, která na potrubí ulpívá za každého počasí a venkovních teplot, a není vůbec snadné ji odtud odstranit. Jestliže se mastný prach nakumuluje do silnější vrstvy (postačí už jen pouhý jeden milimetr), za příhodných podmínek ji velice snadno a rychle zapálíte a panelový dům se může proměnit v „betonové peklo“. Oheň pronikne stoupačkou do okolních bytů a může tu zažehnout kuchyňské závěsy, záclony, rolety, kuchyňskou linku a další hořlavé předměty. Jste-li zrovna v tuto chvíli mimo dům a nemůžete rychle zasáhnout například hasicím přístrojem, jistě si domyslíte, jak to může dopadnout. Přijdete doslova o střechu nad hlavou anebo se z vašeho bydlení stane holobyt, zanesený sazemi, které není vůbec snadné odstranit.

Nepodceňujte nebezpečí zanesení vzduchotechniky v paneláku mastným prachem a sjednejte si včas alespoň konzultaci a revizi u odborníků, kteří se mohou postarat i o nápravu a zabrání tím tragédii, jež se může týkat obyvatel celého vašeho domu.