Nezařazené

Ostražitost při internetovém nakupování se vyplatí

Nejvíce lidí tohoto trendu využívá v období Vánoc, kdy chtějí ušetřit čas a peníze, vyhnout se dlouhým frontám u pokladen a lépe si promyslet dárky pod stromeček. Bohužel i nakupování v e-shopech má svá úskalí. Při nakupování proto buďte ostražití a pečlivě si prostudujte e-shop kde nakupujete. Uvidíte, že se to vyplatí.
 santa claus a sobi
Zde najdete několik typů na to, jak nenaletět a užít si Vánoce bez stresu. Při vstupu na e-shop si zkontrolujte zveřejnění identifikace prodejce. Můžete se setkat jen s kontaktním formulářem a spoléhat na ochotu prodejce s vámi komunikovat. Toto je první varovný signál. Tito prodejci většinou neumožňují platit dobírkou, což je špatně.
 
K tomu se váže další pravidlo – nikdy neposílejte peníze předem. Zboží se nemusíte dočkat a časem zmizí i webové stránky prodejce. Druhým problémem může být to, že se vám sice zboží do rukou dostane, ale může být buď jiné nebo poškozené a vy nebudete mít možnost ho reklamovat.
 
Další potíž bývá v tom, že prodejce inzeruje nezvykle nízké ceny. Člověk by se měl řídit selským rozumem stejně jako kdyby nakupoval v normálním obchodě. Buď se vám stane, že nic neobdržíte nebo se vám do ruky dostane padělek. Před nákupem vám mohou pomoci recenze jiných nakupujících.
 
Pokud se rozhodnete někde nakupovat, měli byste také věnovat pozornost obchodním podmínkám, které nemusí být srozumitelné nebo mohou chybět. O falešném e-shopu můžete uvažovat i v případě, že vidíte ne příliš profesionální design stránky nebo je patrné, že stránku překládal automat. Může se vám totiž stát, že narazíte na podvodný zahraniční e-shop, který bude napsán špatnou češtinou a bude se za ním ukrývat zahraniční podvodník. To, že prodejce nepochází z ČR může situaci značně zkomplikovat, protože v případě reklamace bude komunikace obtížnější nebo také jen přijdete o peníze.
 krásný stromeček
V případě nakupování na internetu se vyplatí si prodejce nejdříve důkladně prověřit. Ušetříte si tím starosti i peníze. Ověřit prodejce si můžete hned několika způsoby:
 
– využijte internetových porovnávačů cen
  ( každý porovnávač by měl znát zveřejněné e-shopy )
– podívejte na stránky ČOI do sekce ,, Rizikové e-shopy “