Nezařazené

Tilandsie a její pěstování


Tilandsie pocházejí z jak z pouštních oblastí, lesů, tak i deštných pralesů. Vyrůstají od nížin až po horská pásma. Povětšinou se vyskytují v Jižní a Střední Americe, ale také v jižní oblasti Severní Ameriky. Čím mají tilandsie dužnatější listy, tím obývají sušší prostředí. Mimo tyto oblasti výskytu se tyto obdivuhodné rostliny pěstují.

tillandsia

Tilansdie jsou organismy, které vyrůstají na žijících rostlinách, proto se řadí mezi takzvané . Jejich kořeny totiž většinou slouží pouze pro přichycení na stromech, anebo skalách, na kterých vyrůstají. Veškeré živiny potom získávají to tyto rostliny ze vzdušné vlhkosti. Tuto vlhkost a živiny ze vzduchu tilandsie pro sebe absorbují za pomoci malinkých šupinek, které mají rostliny na svých listech, kterým se říká trichomy. Tilandsie jimi přijímají jak ve vzduchu rozpuštěnou vodu, tak i vodu dešťovou. Množství těchto šupinek na listech rostliny jí potom dává její charakteristické zbarvení. Můžeme vidět tilandsie, které mají listy zbarvené od běžného zeleného odstínu, až po stříbrné, anebo šedé odstíny. Pro tilandsie však nestačí pouze to, aby ve vzduchu byla přítomna vzdušná vlhkost. Mimoto je totiž nutné:

ü aby tento vlhký vzduch v okolí rostlin proudil
ü během dne a noci musí nastávat taková teplotní změna, aby se vlhkost vysrážela na šupinkách rostliny ve formě rosy

květina

Pěstování tilansdií

Jsou to nenáročné rostliny, které jsou vhodné pro pěstování například:
ü v bytě
ü ve skleníku
ü v teráriu
Potřebují ke svému životu pouze světlé místo, ideálně potom světlo rozptýlené. Množství druhů tilandsií roste též bez problému i na místech, kde je přímé sluneční světlo a vyšší teploty. Jejich pěstování je však náročnější na správné dávkování vody a vzdušné vlhkosti. Kořeny tilandsií slouží pouze k uchycení rostliny na kmenech stromů a skal. Proto je poměrně zbytečné sázet tilandsie do květináčů se zeminou.