Muzikální nirvána z PC

Rozměr kulatého nosiče prohlubní údajně vymyslela vnučka jejího zakladatele. Cédéčko bylo svými rozměry líbivější než obrovská gramofonová deska. Dnes už jen málokdo používá toto médium k poslechu. Své hudebníky přimímáme z empétrojek vlastních dat nebo online serverů jako jsou Spotify, Google play music a mnoho dalších, které při zaplacení měsíčního poplatku zpřístupní nejnovější hity. Kvalita sluchátkového výstupu přes integrovanou zvukovou kartu ovšem připomíná chrastění špatně naladěného rádia. Jednotlivé nástroje splývají v šumu mořského přílivu. Naštěstí na trhu existuje několik možností, jak překonat propast nekvality našich kompjůtrů.

Živost koncertních síní

1. Externí USB zvukovka

V ceně několik tisíc korun můžeme pořídit USB kartu se sluchátkovým výstupem, která svými rozměry připomíná flešku. Po připojení proběhne automatická detekce a vyhledání instalačního softwaru. Již za pár minut je zprovozněna. Rozdíl je hned znát. Zpěv i doprovázející nástroje vystoupí z mlhy, zlepší se jitter (odstup signálu od šumu), melodie získá dynamiku a v tichých pasážích dokážeme již slyšet nástup probouzející se bouře. V příjmu komprimovaných mp3, je tento hardware dostačující. Dokáže vám natolik vylepšit kvalitu zvuku, že některé oblíbené písně nebudete poznávat a možná vás i přinutí koupit si kvalitnější sluchátka než běžné levné špunty.

2. DAC převodník + sluchátkový předzesilovač

Pro vlastníky kvalitních poslechových mušlí a souborů v CD či ještě vyšší HD kvalitě je ovšem první volba nedostatečná. V ceně od pěti tisíc je možné už pořídit kvalitní DA převodník, který obejde integrovaný okruh v notebooku a vytvoří optimální výstup zvuku. Signál poté doputuje do sluchátkového předzesilovače. Linoucí se tóny z této dvojice již přibližují posluchače koncertním síním. Přímo před sebou spatříte operního pěvce. Každičký nádech v pozadí je již čistý a zřetelný. Harfa vás hýčká svými polibky. Dráždivé smyčce proudí ve skupině delfínů usmívajících se ve vlnách závislosti, jež vás nebude chtít opustit. Vůně čerstvě upečeného cukroví linoucího se z křupavě horké klaviatury ničí poslední zbytky vaší obranyschopnosti. Pohlazení andělského zpěvu rozkmitá kladívko i kovadlinku utonulého posluchače v rozkvetlé zahradě jarních květů. Vanilkový déšť proudící z nebeských výšin fortissima přeměňuje vyprahlou poušť sopečného ostrova v bujarou skotačivost zelenkavých nádechů zobcové flétny létajících nad právě narozeným hejnem karety mořské. Návštěva tichomořských výšek i hlubin je silně návyková. Po prvním ochutnání budete chtít stále víc.

Digitální zdroje hudby

3. Dvě krabičky mohou být málo

Jste audiofil a zajímá vás pouze nejvyšší možný výsledek bez jakýchkoliv kompromisů? Přednes zmíněný v druhém bodě vás nenadchnul? Dynamika oproti živému vystoupení pokulhávala, frekvence 100Hz byla potlačena a výšky příliš zdůrazněny? K uvedeným druhům přikupte převadeč USB na SPDIF signál vysoké kvality. Celková cena aparatury se už ovšem vyšplhá na několik desítek tisíc. Podmínkou takové volby jsou kvalitní nahrávky. Slyšely byste každou chybu či prohřešek z nahrávacích studií. Bez prvotřídních vstupních dat může být investice do maximalismu nepřiměřená.