Posezení z palet


Budeme vám vyprávět jeden příběh, co by pro vás mohl být inspirací. Jeden mladý muž se rozhodl vybudovat si na vlastním rekreačním pozemku objekt vhodný k celoročnímu bydlení. Předlohou mu byly některé dřevostavby, které si prohlédl ve vzorových objektech, stručně řečeno je odkoukal a poznamenal si postup práce při výstavbě nosné konstrukce, opláštění, izolace, střešní krytiny, vytápění atd.

paleta s krabicemi

Pustil se do práce ještě s několika nadšenci a ti mu pomohli vystavět dům s minimálními náklady, nesrovnatelně levnější, než kdyby si jej nechal postavit od firmy na klíč. Bydlí teď ve vlastním, vytápí prostory krbovými kamny, obešel hypotéky a úvěry a hlavně má velmi nízké náklady na bydlení, takže je takřka soběstačný. Na zahradě pěstuje vlastní zeleninu i ovoce, tudíž nemusí vydávat tolik energie do státních struktur.

A o to tu jde – nevydávat zbytečně mnoho vlastní energie, když to není nutné, a uchovat ji pro regeneraci buněk, silnou imunitu a lepší zdraví.

makety palet

Ale abychom nezapomněli na to hlavnípalety. Když byl dům postavený, dotyčný uvažoval o nábytku a ihned zavrhoval nezdravou dřevotřísku plnou formaldehydu a navíc předraženou. Jednou mu na paletách dovezli velké akvárium, které si tolik přál, a co s paletami? Přikoupil jich ještě několik za pár stovek a vytvořil z nich sedací kout, a to velmi jednoduše: Palety mají shodné rozměry, stačilo je umístit na sebe a vedle sebe do tvaru L, zbrousit jejich povrch a opatřit kvalitním lakem a přední stěnu, která je vidět, obložit latěmi z dalších rozebraných palet. Výsledek byl excelentní – jako od truhláře a nevěřili byste, že sedací souprava jej přišla jen asi na necelé tři tisíce korun včetně polyuretanových sedáků a potahů.

Kdybyste takovou sedačku museli kupovat (rozměry do L cca 3 x 2 metry), vyšlo by vás to zhruba na desetkrát tolik.