Naučte se soustředění, zvládne to opravdu každý!

Dokonale uklizený pokoj, umyté nádobí, vydrhnutá podlaha, naleštěná koupelna… to vše jsou známky buďto toho, že nemáte, co na práci, anebo naopak před Vámi je nějaký těžký úkol, do kterého se Vám vůbec nechce. Níže jsme však vypsali několik rad, jak se na úkol soustředit a nerozptylovat se.
Zátiší s notebookem, kávou, blokem a květinou
1. Vytvořte si pracovnu
Nemusí to být rovnou kancelář nebo celý pokoj, ale pokud děláte úkoly zalezlí v posteli asi to taky nebude to pravé. Najděte si místo, ve kterém se cítíte pohodlně, ale zároveň se tam dá velice dobře pracovat. Kdykoli pak budete dělat nějakou práci, choďte tam a pokud je to možné, nic jiného tam nedělejte. Vytvoříte si tak určitý návyk, že jakmile budete například sedět za stolem s rozsvícenou lampičkou, tak je čas soustředit se a začít pracovat.
2. Mějte vše potřebné
Pokud jste si takové místo již vytvořili, přineste si k němu vše potřebné, a naopak nepotřebných věcí se zbavte. Pro příklad, někdo při práci rád jí, tak si tam přinese misku oříšků a třeba hrnek s vodou. Tím zamezí tomu, že jakmile by dostal na něco chuť, musel by jít do kuchyně a zdržoval by se. Touto přípravou bude mít vše potřebné u sebe a nemá se na co vymlouvat.
Naopak vše, co by Vás eventuelně mohlo rozptylovat dejte pryč. Mezi nejčastější ‚rozptylovače‘ patří mobilní telefon, cokoli, co tam nepatří atd.
Muž, který drží telefon
3. Pravidlo 30 sekund
Nejhorší na dělání samotného úkolu je častokrát začít. Nechce se Vám, ale jakmile začnete, vše jde už docela dobře a svižně. Nastavte si proto budíka na třicet sekund, po kterých začnete dělat daný úkol. Moc toho za třicet sekund nestihnete, ale nabudí Vás k tomu začít. Je totiž mnohem jednodušší dělat úkol po malých částech než řešit ho jako velký projekt.
4. Nastavte si stopky
U dětí je dokázáno, že jsou schopné soustředit se na jeden úkol pouze 20 minut. Pak se jejich pozornost rozptýlí a ony se na problém nedokáží tak dobře soustředit. U těžkých úkolů je dobré, abyste se vnímali jako děti. Zamyslete se nad tím, kolik času jste se skutečně věnovali projektu, a kolik času Vám sebralo zkontrolování emailu, telefonát s kamarádem, který zavolal apod.
Nastavte si proto znovu stopky, třeba i jen na 5 minut, ale po těch pět minut nedělejte nic jiného než pracovat na úkolu. Po pěti minutách si dejte krátkou pauzu a odpočatí můžete tento cyklus znovu a znovu opakovat.
5. Odměňte se
Někdo se raději odmění až poté, co bude mít vše splněno nějakým větším ‚dárkem‘, někomu naopak vyhovuje po každé pauze se například podívat na kus oblíbeného seriálu. Funguje to velice dobře nejen jako odměna, ale i motivace, protože když přerušíte film ve velmi napínavém okamžiku s myšlenkou, že už je čas na práci, uvidíte, jak rychle Vám práce půjde od ruky, abyste zase mohli sednout k filmu.