Něžný obr

Když se Vás někdo zeptá, jaký pes je podle Vás největší, určitě Vás napadne vlkodav. Vlkodavové jsou velikáni, ale toto prvenství si zatím drží plemeno německé dogy, ale ani přesto není vlkodav žádný drobeček. Uvádí se, že někteří jedinci, v dobré kondici, žádní tlouštíci, dosahují hmotnosti i 100 kg a výšky 95 cm v kohoutku. Průměrná výška plemene je však nižší, tohle jsou ti rekordmani. Průměrná fena mívá kolem 80 cm a pes 85 cm, což z nich nedělá zrovna gaučáky.

Srdce v listu

Irský vlkodav byl původně vyšlechtěn k lovu vlků, odtud jeho název. Zní to drsně, ale ve skutečnosti je vlkodav velice klidné a vyrovnané plemeno, říká se, že je takový právě kvůli své velikosti, protože si je dobře vědom svého vzezření, což většinou stačí k tomu, aby si případný útočník svůj záměr rozmyslel a dal se na útěk.

V historii měli vlkodavové své čestné místo u panovníků a na spoustě královských dvorech, stal se z něj žádaný a vítaný dar, ochránce i věrný společník a proto ho začali z Anglie vyvážet i do Evropy, Španělska i Dánská. Koncem 19. století, však země zasáhl hladomor a tento gigant nebyl zrovna ekonomické plemeno a tak začal pozvolna mizet, jeho cena se díky malé četnosti vyšplhala hodně vysoko a mohl si jej tak dovolit málokdo. Vlkodavové se také používali v bitvách, mnohdy nemuseli nic dělat, jen pohled na ně, jejich mohutnost a výšku stačil, aby se nepřátele dali na ústup. Říká se, že díky své velikosti byli schopni strhávat jezdce z koní.
Irský vlkodav

Vlkodavové jsou nádherní uvnitř i navenek, bohužel si ho nemůže dovolit každý. Asi přemýšlíte nad tím, kolik toho tak za den sní. Měsíčně dáte jen za krmení nejméně 3 000 Kč. Čím větší plemeno, tím větší má nároky na kvalitní stravu, pokud budeme krmit granulemi, potřebuje alespoň 800–1 000 g na den. Samozřejmě je lepší čerstvé maso, toho už však počítejte zhruba 1 500 g na den plus 500 g příloh. Není to zrovna málo, ale povaha a loajalita tohoto plemene náklady na jeho chov značně převyšuje.