Hodně se v dnešní době mluví v souvislosti s ekologií o tzv. slow fashion. Jedná se o módu, která není vyráběná tak masově jako téměř ve všech řetězcích, které jsou vidět na každém rohu. Tento druh oblečení by měl splňovat určitá kritéria. Zejména se jedná o kvalitní přírodní materiál, proto by měl být na visačce také znázorněn oficiální certifikát nebo jiné osvědčení, které dokládá jeho původ. Za druhé by mělo jít o kvalitní zpracování. Jistě, i v běžných obchodech seženete kousek, který Vám může vydržet po mnoho let stále funkční, ale zde jde o víc než o provedení práce. Za rychlou módou se totiž často schovává dětská práce a velmi špatně placené zaměstnání. Proto by měl být nový způsob výroby transparentnější, aby k takovým přestupkům nedocházelo.
Mnohé při prvním kontaktu se slow módou odradí cena. Ano, ta je doopravdy vyšší než snad ve všech spotřebních obchodech, ale je nutno dodat, že tato cena dává smysl. Je to jednoduše ocenění práce švadleny, kvalitního provedení a přírodního materiálu. Mezi nadšenci pro pomalou módu se často operuje s tzv. cenou za nošení. Představte si, že si koupíte „pomalé“ šaty za 3000 Kč, vydrží Vám dlouhou dobu a každé léto po dobu 10 let je na sobě budete mít v průměru 15x. Pak jste za jeden den v těchto šatech utratili 20 Kč. Kdybyste si ale jinde koupili šaty za 800, ale budete je mít na sobě pouze 5x, protože pak se rozpadnou, byla cena za nošení 160 Kč. Takto si můžete rychle spočítat, co je výhodnější.
Často je velkou výhodou také to, že tyto kousky jsou mnohem originálnější, něž oblečení z konfekce. Udělají Vám tak větší radost a můžete se pak v nich cítit příjemněji a více sami sebou. Upozornění na závěr, velké firmy ve snaze udělat si líbivou reklamu, vytváří kolekce, který by právě měly naznačovat slow fashion, ale pravidla u takové kolekce si určují pouze samy obchody, proto jde obvykle pouze o pěkně zabalené nic