Vyplatí se investice do zlata?

Otázka je to jednoduchá, odpověď na ni už moc ne. V současné době je zlato v korunových cenách na svém minimu, což přímo svádí k investici. Na rozdíl od stabilnějších investic (například v podobě podílových fondů) nelze u této suroviny však předvídat její cenový vývoj. Ten v průběhu let velmi kolísá a může dojít i k situaci, kdy se cena během jednoho roku mění v rozmezí až 25 %.

eura a zlato

Již od dávných dob je investiční zlato považováno za jeden z nejcennějších kovů, které lze na světě vůbec nalézt. Bylo velmi cenné již pro obyvatele starověkého Egypta, pro Kelty či pro Aztéky. Má tedy cenou hodnotu déle než tři tisíce let a lze tak předpokládat, že ji bude mít i nadále. Což se nedá tvrdit o jiné měně, jako jsou eura, dolary či libry.
zlaté cihly

Koncem roku 2019 můžeme u České národní banky jeden gram pořídit za 1.089 Kč a jednu unci za 33.872 Kč. Pokud ale chcete investovat, porovnejte si nabídky na trhu a vezměte tu pro Vás nejvýhodnější. Velice záleží na Vašem vztahu k riziku, zda chcete riskovat či nikoliv. Dle finančních poradců nemusí být zlato špatnou investicí. Pokud nebudeme počítat poplatky, kterým se nevyhneme při nákupu ani při prodeji tohoto nerostného bohatství, můžeme se dostat na zhodnocení přibližně 8 % ročně. Je potřeba ale předvídat, že může nastat finanční krize, jako například v roce 2008, kdy se prodejní cena stále zvyšovala až do roku 2012, kdy cena začala klesat. V roce 2018 se pak pokles pohyboval okolo 19 %. Cena této investice se tak nejvíce vyvíjí právě v době finanční krize.

Někteří odborníci nákup fyzického zlata jako investici nedoporučují. Nemusí se to prý vyplatit z hlediska zhodnocení volných peněžních prostředků. Důvodem je vysoký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, který se pohybuje i v řádu desítek procent. Čili laicky řečeno, můžeme draze nakoupit a levně prodat, což rozhodně není cílem žádného investora. Dalším důvodem je to, že cena se pohybuje u každého prodejce jinak, můžeme tak stejnou váhu zlata pořídit za úplně jinou částku.

Nejvíce se prodávají slitky o velikosti jedná unce, což odpovídá 31,1 gramu za 33.872 Kč. Existuje i možnost nakoupit na splátky, nicméně jedná se o nepříliš výhodnou variantu nákupu, vhodnou zejména pro nejmenší investory.